Späť na blog
AI modely a nástroje2. septembra 202615 min

Claude Fable 5.1: čo naozaj ukazujú benchmarky a cenník

Anthropic vydal 1. septembra 2026 Claude Fable 5.1. Cena ostáva 10 a 50 dolárov za milión tokenov, čítanie z cache kleslo na štvrtinu. Prechádzame benchmarky zo systémovej karty (52,6 % na Terminal-Bench-Science, 55,8 % na Terminal-Bench 4.0), nezávislé merania a dôvod, prečo podľa Artificial Analysis stojí jedna úloha o 20 % viac než pri Fable 5.

Claude Fable 5.1: benchmarky, cena a čo sa reálne zmenilo oproti Fable 5 a Opus 5

TL;DR Anthropic vydal 1. septembra 2026 Claude Fable 5.1 a Claude Mythos 5.1. Cena ostáva na 10 $ za milión vstupných a 50 $ za milión výstupných tokenov, ale čítanie z cache kleslo z 1 $ na 0,25 $. Podľa systémovej karty model dosiahol 52,6 % na Terminal-Bench-Science oproti 24,7 % pre Fable 5 a 55,8 % na Terminal-Bench 4.0 oproti 42,0 %. Nezávislý Artificial Analysis ho posadil na prvé miesto svojho indexu so skóre 66, no zároveň nameral, že pri maximálnom effort stojí jedna úloha o 20 % viac než pri Fable 5. Model totiž píše približne 1,7-krát viac výstupných tokenov.

Fable 5 mala v júni nervózny štart: tri dni po vydaní ju Anthropic stiahol a vrátil až 1. júla. Verzia 5.1 prichádza presne dvanásť týždňov po pôvodnom vydaní a Anthropic ju predáva ako model, ktorý je dramaticky lepší a zároveň lacnejší. Prešiel som 212-stranovú systémovú kartu, oficiálny cenník a dve nezávislé merania, a v tomto článku sú iba čísla, ktoré si viete kliknutím overiť. Vrátane tých, pri ktorých marketing a realita nesedia.

Čo je Claude Fable 5.1 a ako sa líši od Mythos 5.1

Claude Fable 5.1 a Claude Mythos 5.1 sú dve konfigurácie jedného modelu. Systémová karta to hovorí priamo: obe verzie zdieľajú identické váhy a líšia sa iba bezpečnostnými poistkami okolo nich. Fable 5.1 je verejne dostupná a má dodatočné klasifikátory, ktoré blokujú úlohy v biológii a kybernetickej bezpečnosti. Mythos 5.1 má v týchto oblastiach voľnejšie poistky a dostanú sa k nej iba preverené organizácie cez dva programy, Cyber Verification Program a Life Sciences Verification Program. Podľa The Decoder sú oba programy zatiaľ obmedzené na americké organizácie.

Pre slovenskú firmu je teda relevantná iba Fable 5.1. Mythos 5.1 vidíte len v benchmarkových tabuľkách, kde vysvetľuje, koľko výkonu Fable 5.1 stráca kvôli poistkám.

Špecifikácie a cena: čo sa zmenilo a čo nie

Základná cena sa nezmenila. Jediná cenová novinka je čítanie z cache, ktoré Anthropic zlacnil na štvrtinu. Práve na tomto jednom čísle stojí celý marketingový príbeh o „lacnejšom" modeli.

ParameterClaude Fable 5.1Claude Fable 5Claude Opus 5
API model IDclaude-fable-5-1claude-fable-5claude-opus-5
Vstup10 $ / M tokenov10 $ / M tokenov5 $ / M tokenov
Výstup50 $ / M tokenov50 $ / M tokenov25 $ / M tokenov
Čítanie z cache0,25 $ / M tokenov1 $ / M tokenov0,50 $ / M tokenov
Zápis do cache (5 min / 1 h)12,50 $ / 20 $12,50 $ / 20 $6,25 $ / 10 $
Batch API (vstup / výstup)5 $ / 25 $5 $ / 25 $2,50 $ / 12,50 $
Kontextové okno1 000 000 tokenov1 000 000 tokenov1 000 000 tokenov
Max. výstup128 000 tokenov128 000 tokenov128 000 tokenov
Spoľahlivý knowledge cutoffjún 2026január 2026máj 2026
Adaptívne uvažovanieáno (vždy zapnuté)áno (vždy zapnuté)áno
Garancia dostupnostimin. do 1. 9. 2027legacymin. do 24. 7. 2027

Zdrojom cien je oficiálny cenník Anthropic, zdrojom limitov a dátumov prehľad modelov. Cache hit na Fable 5.1 stojí 2,5 % základnej vstupnej ceny, kým každý iný model Anthropic má štandardných 10 %. To je jediný riadok, kde sa 5.1 líši od Fable 5.

Prepočet z tohto cenníka ukazuje, kedy sa zľava prejaví. Predstavte si agenta, ktorý má v každom volaní 100 000 tokenov systémového promptu a nástrojov v cache, 5 000 nových vstupných tokenov a 3 000 výstupných. Na Fable 5 stálo takéto volanie 0,30 $, na Fable 5.1 stojí 0,225 $, teda o štvrtinu menej. Ak ten istý agent drží v cache 500 000 tokenov, klesne cena z 0,70 $ na 0,325 $, teda o viac než polovicu. Ak naopak posielate krátke dopyty bez cache, neušetríte nič. Anthropic hovorí o úspore približne 25 % pri bežných úlohách a približne 45 % pri silne agentických, a tie čísla sedia práve pre scenáre s veľkou cache.

Kompletná tabuľka benchmarkov zo systémovej karty

Nasledujúca tabuľka je prepis tabuľky 8.1.A zo systémovej karty, doplnený o CursorBench z oficiálneho oznámenia. Všetky výsledky Fable 5.1 sú merané s aktívnymi produkčnými poistkami a pri maximálnom effort. Tučne je označený najlepší výsledok v riadku.

BenchmarkFable 5.1Fable 5Opus 5GPT-5.6 Sol
Terminal-Bench-Science 0.152,6 %24,7 %29,0 %22,4 %
Terminal-Bench 4.055,8 %42,0 %52,3 %37,3 %
SWE-bench Pro81,2 %80,0 %79,2 %64,6 %
SWE-bench Multilingual89,1 %86,6 %89,5 %
SWE-bench Multimodal54,7 %54,1 %59,4 %
CursorBench 3.2.073,4 %70,5 %70,0 %67,2 %
Humanity's Last Exam (bez nástrojov)60,9 %57,8 %56,6 %
Humanity's Last Exam (s nástrojmi)65,0 %63,8 %63,6 %
OSWorld 2.0 (partial / strict)77,9 / 41,772,9 / 36,175,4 / 39,6
GDPval-AA v2 (Elo)1853172318241711
AA-Briefcase (Elo)1694157216851502
AutomationBench31,4 %17,1 %26,9 %19,6 %
HealthBench Professional62,1 %63,3 %59,8 %
ARC-AGI-197,5 %98,5 %97,5 %96,5 %
ARC-AGI-290,0 %89,2 %90,42 %92,5 %

Dva detaily, ktoré v tabuľke nevidno. Mythos 5.1 dosiahol na Terminal-Bench 4.0 60,9 % oproti 55,8 % pre Fable 5.1, a tých päť bodov je cena za bezpečnostné poistky. A výsledky ARC-AGI-3, ktoré boli pri Opus 5 najväčším skokom celého vydania, v čase publikovania systémovej karty neboli k dispozícii.

Terminal-Bench-Science: dvojnásobok s hviezdičkou

Najsilnejšie číslo celého vydania je 52,6 % na Terminal-Bench-Science. Fable 5 mala 24,7 %, Opus 5 má 29,0 % a GPT-5.6 Sol 22,4 %. Fable 5.1 je teda jediný model, ktorý zvládne viac než polovicu úloh.

Terminal-Bench-Science 0.1, podiel vyriešených úloh (max effort)

Claude Fable 5.1
52,6 %
Claude Opus 5
29,0 %
Claude Fable 5
24,7 %
GPT-5.6 Sol
22,4 %

Zdroj: systémová karta Claude Fable 5.1 & Mythos 5.1, tabuľka 8.1.A.

Hviezdička má tri časti. Po prvé, ide o verziu 0.1 benchmarku. Podľa systémovej karty je to komunitný benchmark vedený Stanfordom so 70 úlohami z vedeckých výskumných workflowov. Výsledok je priemer z 10 behov na úlohu, teda 700 behov, a Anthropic sám uvádza štandardnú chybu 3,5 až 4,5 bodu pre každý model, zhruba dvojnásobok toho, čo má Terminal-Bench 4.0 pri podobnom počte behov. Úlohy sú navyše silne bimodálne: dve tretiny z nich daný model rieši buď takmer vždy, alebo takmer nikdy. Po druhé, čísla sú merané cez Claude Code v holom režime pri maximálnom effort, čo je najdrahšia možná konfigurácia. Po tretie, benchmark meria vedecké úlohy v príkazovom riadku, nie vedecké objavy. Dvojnásobok oproti Fable 5 je aj po týchto výhradách reálny, len je to skôr 48 až 57 % než presných 52,6.

Anthropic k tomu pridal aj konkrétne príklady mimo benchmarkov. V oznámení uvádza úspešnosť takmer 50 % pri návrhu proteínov na 12 cieľoch, kde je bežná úspešnosť 10 až 15 %, a spracovanie radarových dát Venuše, kde model zlepšil rozlíšenie mapy z 10 až 20 km na 2 až 3 km. Sú to zaujímavé ukážky, ale ide o výber od výrobcu, nie o replikovanú štúdiu. Držím sa preto pri hodnotení skôr tabuľky.

Nezávislé merania: Artificial Analysis a Vals AI

Dve nezávislé laboratóriá mali model k dispozícii pred vydaním. Artificial Analysis nameral na svojom Intelligence Index skóre 66 pre Fable 5.1 pri maximálnom effort, čo je najvyššia hodnota, akú kedy zaznamenal. Claude Opus 5 má 63, Fable 5 má 62, GPT-5.6 Sol a Grok 4.6 majú po 61. Pri effort xhigh dosiahla Fable 5.1 skóre 65, teda o jeden bod menej za výrazne nižšiu cenu, ku ktorej sa dostanem o odsek nižšie.

Vals AI zaradil Fable 5.1 na prvé miesto svojho indexu z 51 modelov so skóre 67,87 %, tesne pred Opus 5 so 67,21 % a Fable 5 so 66,04 %. Na LiveCodeBench má model 90,52 %, čo je podľa Vals prvé miesto zo 142 meraných modelov. Rozdiel medzi Fable 5.1 a Opus 5 je na indexe Vals menší než jeden bod, a to je pri dvojnásobnej cene podstatná informácia.

Je Fable 5.1 naozaj o 25 až 45 percent lacnejšia?

Závisí od toho, čo s ňou robíte. Anthropic počíta úsporu z ceny cache. Artificial Analysis počítal cenu za skutočne dokončenú úlohu a vyšlo mu niečo iné: Fable 5.1 pri maximálnom effort stojí 3,76 $ na jednu úlohu indexu, Fable 5 stála 3,14 $ a Opus 5 stojí 2,34 $. Model 5.1 je teda pri max effort o 20 % drahší než jeho predchodca a 1,6-krát drahší než Opus 5, hoci má zlacnenú cache.

Dôvod je jednoduchý. Fable 5.1 pri maximálnom effort generuje približne 1,7-krát viac výstupných tokenov než Fable 5 a výstup stojí 50 $ za milión. Zľava na cache podľa Artificial Analysis ušetrila približne 1,40 $ na úlohu, bez nej by úloha stála 5,16 $. Pri effort xhigh klesne cena na 2,72 $ za úlohu, čo je už menej než Fable 5, pri strate jediného bodu indexu.

Praktický záver je preto dvojaký. Ak prevádzkujete agentov s veľkým systémovým promptom a dlhými konverzáciami, teda s vysokým podielom čítania z cache, Fable 5.1 vás vyjde lacnejšie než Fable 5. Ak posielate krátke dopyty pri maximálnom effort, zaplatíte viac. A ak vám stačí výkon o pár bodov nižší, Anthropic vo vlastnej dokumentácii odporúča začať s Opus 5 a siahnuť po Fable 5.1 až vtedy, keď Opus 5 pri vyššom effort nestačí. Širší kontext cien nájdete v našom prehľade cien za milión tokenov.

Bezpečnostné poistky: menej falošných poplachov, širšia rezerva

Najčastejšia sťažnosť na Fable 5 boli falošné poplachy: klasifikátor blokoval bežnú prácu, napríklad ladenie kódu alebo otázky zo strednej školy z biológie. Anthropic tvrdí, že v 5.1 sa biologické poistky spúšťajú o 85 % menej často pri neškodných otázkach zo základnej biológie a medicíny a kybernetické poistky zasahujú približne o 60 % menej na jedno sedenie. Podľa MacRumors by mali používatelia Claude Code vidieť približne o 60 % menej kybernetických falošných poplachov.

Systémová karta je v tomto bode opatrnejšia než tlačová správa. Píše, že poistky Fable 5.1 majú menej falošných poplachov než Fable 5 pri vydaní, ale stále sa spúšťajú častejšie než poistky Opus 5, pretože Anthropic kvôli vyšším kybernetickým schopnostiam modelu zvolil širšiu bezpečnostnú rezervu. Novinka je, že Fable 5.1 smie hľadať zraniteľnosti v zdrojovom kóde aj vo verejnej dostupnosti, čo Fable 5 nesmela. Písanie exploitov ostáva zablokované a takéto úlohy poistky presmerujú na model Opus.

Tri fakty zo systémovej karty, ktoré sa do tlačových správ nedostali:

  • Anthropic zvýšil hodnotenie rizika katastrofickej škody z „veľmi nízke" na „nízke". Odvoláva sa pritom na svoju augustovú správu o rizikách a na nedávne incidenty pri kybernetických evaluáciách.
  • Pri chemických a biologických rizikách hodnotí model na úrovni CB-1, teda že by mohol pomôcť človeku so základným technickým vzdelaním pri známej zbrani, ale nedosahuje prah CB-2. Toto hodnotenie Anthropic podľa vlastných slov drží „s určitou neistotou".
  • Externí testeri vrátane Gray Swan a Trajectory Labs nenašli kritický jailbreak. Interný monitoring zachytil zriedkavé prípady, keď model obchádzal klasifikátory alebo pokazené kontroly oprávnení, v menej než 0,01 % sledovaných dokončení.

Za zmienku stojí aj priznanie, že Mythos 5.1 je „miernou regresiou v celkovom nesúladnom správaní oproti Opus 5", ochotnejšie prijíma neoverené tvrdenia o autorizácii, ale menej často ignoruje explicitné obmedzenia alebo falošne hlási dokončenie úlohy. Taká otvorenosť v systémovej karte je užitočnejšia než akýkoľvek benchmark.

Novinky pre vývojárov a firmy

Podľa prehľadu MarkTechPost prináša API tri nové funkcie v bete: effort nastaviteľný pre každú správu zvlášť, systémové správy viazané na jeden ťah konverzácie a nový režim zobrazovania uvažovania. Zároveň prináša tri zmeny, ktoré môžu rozbiť existujúci kód: vynútené použitie nástroja bolo odstránené, bloky uvažovania sú viazané na konkrétny model a úprava predchádzajúcej konverzácie je obmedzená. Tá posledná zmena podľa The Decoder zatvára techniku destilácie, pri ktorej si konkurenti sťahovali prepisy uvažovania.

Pre firmy je podstatná ešte jedna vec. Anthropic v oznámení uvádza, že modely sú v súlade s kódexom postupov AI Act o transparentnosti AI obsahu a obsahujú vodoznaky a detekčné API v súkromnom preview. Text vygenerovaný Fable 5.1 teda nesie neviditeľnú značku a Anthropic ponúka rozhranie na jej overenie. Ak publikujete obsah písaný modelom, je to zmena, s ktorou treba počítať.

Dostupnosť: model je od prvého dňa v aplikáciách Claude pre plány Pro, Max, Team a Enterprise, v API a na AWS, Google Cloud a Microsoft Foundry. Podľa Decrypt majú používatelia Pro a štandardných Team miest prístup iba cez platené kredity, kým Max, prémiové Team a Enterprise miesta majú Fable 5.1 zahrnutú do polovice týždenného limitu.

A jedna zmena, ktorú nezmeria žiadny benchmark: štýl písania. Zamestnanec Anthropicu v diskusii na Hacker News označil Fable 5.1 za veľké zlepšenie štýlu s prirodzenejším prejavom a The Decoder píše o menšej závislosti od odrážok a tučného textu. Vlákno na Hacker News je zároveň plné sťažností na rozvláčnosť Opus 5, takže tento smer zmien vývojári evidentne chceli.

Kde Fable 5.1 neprináša veľa

Poctivé porovnanie s tabuľkou vyššie ukazuje, že mimo agentických a dlhých úloh sú zisky malé. Na Humanity's Last Exam bez nástrojov je nárast 3,1 bodu, na CursorBench 2,9 bodu, na SWE-bench Pro 1,2 bodu. Na SWE-bench Multilingual a Multimodal vyhráva lacnejší Opus 5, na HealthBench Professional a ARC-AGI-1 dokonca staršia Fable 5. Na ARC-AGI-2 je najlepší GPT-5.6 Sol s 92,5 %.

Ak teda váš scenár nie je viachodinová agentická práca s veľkou cache, platíte dvojnásobok ceny Opus 5 za jednotky bodov. Anthropic to v dokumentácii v podstate pripúšťa, keď Fable 5.1 odporúča „pre náročné uvažovanie a dlhodobú agentickú prácu" a Opus 5 pre všetko ostatné. Najväčšie skoky, Terminal-Bench-Science a AutomationBench, sú presne v tej dlhodobej kategórii.

Čo Fable 5.1 znamená pre viditeľnosť vášho webu v AI vyhľadávačoch

Claude je jeden z piatich enginov, ktoré meriame v Optimalizácii pre AI, a tri vlastnosti Fable 5.1 menia to, ako sa vaša značka dostane do jeho odpovedí.

Knowledge cutoff jún 2026 je najčerstvejší zo všetkých modelov Anthropic. Fable 5 mala január, Opus 5 máj. Znamená to, že obsah, ktorý ste publikovali do júna 2026, má šancu byť v tréningových dátach, a model o vás môže vedieť aj bez vyhľadávania. Čokoľvek novšie sa do odpovede dostane iba cez webové vyhľadávanie. Claude pritom o hľadaní rozhoduje sám: pri definičných otázkach typu „čo je X" často nehľadá vôbec a odpovedá z pamäte. Ak vaša značka v tréningových dátach nie je, pri takýchto otázkach jednoducho neexistujete, a žiadna optimalizácia stránky to nezmení. Pomáhajú iba zmienky na iných weboch, čo je téma budovania entity, ktorú AI rozpozná.

Menej odrážok a tučného textu znamená odpovede v súvislej próze. Značka, ktorú model spomenie vo vete s kontextom, má inú váhu než položka v zozname. Pre vás to znamená, že váš obsah musí modelu dať dôvod, prečo vás spomenúť, nie len fakt, že existujete. Konkrétne čísla, vlastné dáta a jasné pozicionovanie fungujú lepšie než všeobecný popis služieb.

Vodoznaky v AI texte sú signál, kam smeruje trh. Ak generujete obsah modelmi Anthropic a publikujete ho bez úprav, nesie odteraz neviditeľnú značku s detekčným API. Nie je známe, či a ako to vyhľadávače použijú, ale obsah s vlastnou skúsenosťou a originálnymi dátami je bezpečnejšia stávka než surový výstup modelu.

Často kladené otázky

Kedy vyšla Claude Fable 5.1?

Claude Fable 5.1 a Claude Mythos 5.1 vyšli 1. septembra 2026, dvanásť týždňov po Fable 5 z 9. júna 2026. Fable 5.1 bola od prvého dňa dostupná v aplikáciách Claude, v API a na cloudoch AWS, Google Cloud a Microsoft Foundry.

Koľko stojí Claude Fable 5.1?

Základná cena je 10 dolárov za milión vstupných tokenov a 50 dolárov za milión výstupných tokenov, rovnako ako pri Fable 5. Čítanie z cache stojí 0,25 dolára za milión tokenov namiesto 1 dolára pri Fable 5. Batch API stojí 5 a 25 dolárov za milión tokenov.

Aký je rozdiel medzi Claude Fable 5.1 a Claude Mythos 5.1?

Ide o ten istý model s identickými váhami. Fable 5.1 má dodatočné bezpečnostné poistky pre biológiu a kybernetickú bezpečnosť a je verejne dostupná. Mythos 5.1 má voľnejšie poistky a je dostupná len preverených organizáciám cez programy Cyber Verification Program a Life Sciences Verification Program, zatiaľ v USA.

Je Claude Fable 5.1 lepšia než Claude Opus 5?

Na väčšine benchmarkov áno, ale rozdiely sú často jednotky bodov a Opus 5 stojí polovicu. Fable 5.1 vedie najmä pri dlhých agentických úlohách, napríklad na Terminal-Bench-Science s 52,6 % oproti 29,0 % alebo na AutomationBench s 31,4 % oproti 26,9 %. Opus 5 vyhráva na SWE-bench Multilingual a Multimodal. Anthropic sám odporúča začať s Opus 5 a prejsť na Fable 5.1 až keď nestačí.

Aké má Claude Fable 5.1 kontextové okno a knowledge cutoff?

Kontextové okno je 1 milión tokenov, maximálny výstup 128 000 tokenov. Spoľahlivý knowledge cutoff je jún 2026, čo je najnovší dátum v celej ponuke Anthropic. Adaptívne uvažovanie je vždy zapnuté a predvolený effort je high.

Prečo Artificial Analysis tvrdí, že Fable 5.1 je drahšia než Fable 5?

Pretože počíta cenu za dokončenú úlohu, nie cenu za token. Fable 5.1 pri maximálnom effort generuje približne 1,7-krát viac výstupných tokenov, takže úloha indexu stojí 3,76 dolára oproti 3,14 dolára pri Fable 5. Zľava na cache ušetrí približne 1,40 dolára na úlohu, ale nárast výstupu ju prevýši. Pri effort xhigh klesne cena na 2,72 dolára za úlohu.

Je Claude Fable 5.1 dostupná na Slovensku?

Áno. Fable 5.1 je dostupná v aplikáciách Claude pre plány Pro, Max, Team a Enterprise, cez API a cez cloudy AWS, Google Cloud a Microsoft Foundry bez geografického obmedzenia. Mythos 5.1 dostupná nie je, jej programy sú zatiaľ obmedzené na americké organizácie.

Ovplyvní Claude Fable 5.1 viditeľnosť môjho webu v AI vyhľadávačoch?

Nepriamo áno. Model má knowledge cutoff jún 2026, takže obsah publikovaný do tohto dátumu môže poznať bez vyhľadávania. Pri definičných otázkach Claude často nehľadá a odpovedá z pamäte, preto rozhodujú zmienky o vašej značke naprieč webom. Pri aktuálnych a porovnávacích otázkach hľadá a cituje stránky, kde platia bežné pravidlá citovateľnosti.

Ako často Claude spomína vašu značku?

Optimalizácia pre AI meria vašu viditeľnosť v Claude, ChatGPT, Perplexity, Gemini a Google AI Overviews. Vidíte, pri ktorých otázkach vás modely citujú, kedy hľadali na webe a koho spomínajú namiesto vás.

Vyskúšať zadarmo →

O autorovi: Ing. Lukáš Szudár je zakladateľ projektu Optimalizácia pre AI. Venuje sa meraniu viditeľnosti slovenských domén v AI vyhľadávačoch a metodológii Generative Engine Optimization.

I

Tím Optimalizácia pre AI pomáha firmám zvyšovať viditeľnosť v AI vyhľadávačoch. Monitorujeme Perplexity, ChatGPT, Google AIO, Gemini a Claude pre desiatky domén.

Zdieľať článok

Sledujte, ako AI vyhľadávače citujú váš web

Vyskúšajte Optimalizáciu pre AI zadarmo